BILD-14 resultatlista

Uppdaterad: 02 Oct 2014 kl: 18:00

Resultatlista och bildspel i PDF
Resultatlista »
Juryns motivering Färg, Monokrom »
Juryns motivering tema Spännande »
FÄRG Bildspel Placerade »
MONOKROM Bildspel Placerade »
TEMA SPÄNNANDE Bildspel Placerade »

FÄRG bildspel alla »
MONOKROM bildspel alla »
TEMA SPÄNNANDE bildspel alla »

 

BILD-14 SVEFO Östra Svealands Fotoklubbar
Arrangör SVEFO-styrelsen
DELTAGANDE
Fotoklubb Bilder Fotografer
1 Danderyds Fotoklubb 21 4
2 Enskede Fotoklubb 118 16
3 Gävle Fotoklubb 45 5
4 LM Ericssons FK 15 2
5 Midsommargårdens Fotoklubb 57 9
6 Norrtälje Fotoklubb 35 5
7 Stockholms Fotoklubb 81 14
8 Stockholmsbild 27 3
9 Sundbybergs Fotoklubb 24 3
TOTALT 9 423 61

Grupp 1 - Färgbilder (161 deltagande bilder) Jury markeringar OK

Placering Ftograf Klubb Poäng
1 Roland Brinkberg Midsommargårdens Fotoklubb 16
2 Cristian Lintrup Enskede Fotoklubb 14
3 Jan-Olav Wedin Danderyds Fotoklubb 13
4 Per Järtby Stockholmsbild 12
5 Carl Blom Gävle Fotoklubb 11
6 Inga Nathhorst Danderyds Fotoklubb 10
7 Olle Robin Stockholms Fotoklubb 9
8 Jan Tengqvist Enskede Fotoklubb 8
9 Bo Nilsson Enskede Fotoklubb 7
10 Staffan Strömberg Enskede Fotoklubb 6
11 Birgitta Bratthall Stockholms Fotoklubb 5
12 Stefan Areving Gävle Fotoklubb 4
13 Michael Pettersson Stockholms Fotoklubb 3
14 Börje Wallgren Gävle Fotoklubb 2
15 Jan-Olav Wedin Danderyds Fotoklubb 1
H Leif Sörensson Norrtälje Fotoklubb +
H Raija Piironen Enskede Fotoklubb +
H Mark Elert Stockholmsbild +

Grupp 2 - Monokroma bilder (131 deltagande bilder) Jury markeringar OK

Placering Fotograf Klubb Poäng
1 Olle Robin Stockholms Fotoklubb 16
2 Birgitta Holm Stockholms Fotoklubb 14
3 Roland Brinkberg Midsommargårdens Fotoklubb 13
4 Ingela Backman Sundbybergs Fotoklubb 12
5 Lena Hådal Gävle Fotoklubb 11
6 Gunilla Nordgren Enskede Fotoklubb 10
7 Olle Robin Stockholms Fotoklubb 9
8 Kersti Sköld Enskede Fotoklubb 8
9 Carl Blom Gävle Fotoklubb 7
10 Jonas Rhezila Midsommargårdens Fotoklubb 6
11 Roland Brinkberg Midsommargårdens Fotoklubb 5
12 Tony Fougner LM Ericssons FK 4
13 Michael Pettersson Stockholms Fotoklubb 3
14 Bo Nilsson Enskede Fotoklubb 2
15 Merja Louka Stockholms Fotoklubb 1
H Staffan Strömberg Enskede Fotoklubb +
H Birgitta Bratthall Stockholms Fotoklubb +
H Roland Brinkberg Midsommargårdens Fotoklubb +
H Michael Pettersson Stockholms Fotoklubb +
H Kurt Nord Midsommargårdens Fotoklubb +

Grupp 3 - Bilder med tema (131 deltagande bilder) Jury markeringar OK

Placering Ftograf Klubb Poäng
1 Bo Nilsson Enskede Fotoklubb 16
2 Roland Brinkberg Midsommargårdens Fotoklubb 14
3 Dick Eriksson Enskede Fotoklubb 13
4 Kersti Sköld Enskede Fotoklubb 12
5 Per Järtby Stockholmsbild 11
6 Birgitta Bratthall Stockholms Fotoklubb 10
7 Lena Hådal Gävle Fotoklubb 9
8 Kurt Nord Midsommargårdens Fotoklubb 8
9 Kersti Sköld Enskede Fotoklubb 7
10 Erik Eckerström Norrtälje Fotoklubb 6
11 Birgitta Bratthall Stockholms Fotoklubb 5
12 Dick Eriksson Enskede Fotoklubb 4
13 Stefan Areving Gävle Fotoklubb 3
14 Roland Brinkberg Midsommargårdens Fotoklubb 2
15 Kurt Ekh Midsommargårdens Fotoklubb 1
H Kurt Ekh Midsommargårdens Fotoklubb +
H Åsa Uddén Enskede Fotoklubb +
H Tony Fougner LM Ericssons FK +

RESULTAT FOTOKLUBBAR

Placering Klubb Poäng Heders
1 Enskede Fotoklubb 107 3+
2 Stockholms Fotoklubb 75 2+
3 Midsommargårdens Fotoklubb 65 3+
4 Gävle Fotoklubb 47
5 Danderyds Fotoklubb 24
6 Stockholmsbild 23 1+
7 Sundbybergs Fotoklubb 12
8 Norrtälje Fotoklubb 6 1+
9 LM Ericssons FK 4 1+

RESULTAT FOTOGRAFER

Placering Fotograf
Klubb Poäng Heders

1

Roland Brinkberg

Midsommargårdens Fotoklubb

50

1+

2

Olle Robin

Stockholms Fotoklubb

34

3

Kersti Sköld

Enskede Fotoklubb

27

4

Bo Nilsson

Enskede Fotoklubb

25

5

Per Järtby

Stockholmsbild

23

6

Birgitta Bratthall

Stockholms Fotoklubb

20

1+

7

Lena Hådal

Gävle Fotoklubb

20

8

Carl Blom

Gävle Fotoklubb

18

9

Dick Eriksson

Enskede Fotoklubb

17

10

Jan-Olav Wedin

Danderyds Fotoklubb

14

Cristian Lintrup

Enskede Fotoklubb

14

Birgitta Holm

Stockholms Fotoklubb

14

11

Ingela Backman

Sundbybergs Fotoklubb

12

12

Inga Nathhorst

Danderyds Fotoklubb

10

Gunilla Nordgren

Enskede Fotoklubb

10

13

Kurt Nord

Midsommargårdens Fotoklubb

8

1+

14

Jan Tengqvist

Enskede Fotoklubb

8

15

Stefan Areving

Gävle Fotoklubb

7

16

Michael Pettersson

Stockholms Fotoklubb

6

1+

Staffan Strömberg

Enskede Fotoklubb

6

1+

17

Jonas Rhezila

Midsommargårdens Fotoklubb

6

Erik Eckerström

Norrtälje Fotoklubb

6

18

Tony Fougner

LM Ericssons FK

4

1+

19

Börje Wallgren

Gävle Fotoklubb

2

20

Kurt Ekh

Midsommargårdens Fotoklubb

1

1+

21

Merja Louka

Stockholms Fotoklubb

1

H

Leif Sörensson

Norrtälje Fotoklubb

1+

H

Åsa Uddén

Enskede Fotoklubb

1+

H

Mark Elert

Stockholmsbild

1+

H

Raija Piironen

Enskede Fotoklubb

1+


Resultatlista och bildspel i PDF
Resultatlista »
FÄRG Bildspel Placerade »
MONOKROM Bildspel Placerade »
TEMA SPÄNNANDE Bildspel Placerade »

FÄRG bildspel alla »
MONOKROM bildspel alla »
TEMA SPÄNNANDE bildspel alla »