BILD-15 resultatlista

Uppdaterad: 23 Mar 2015 kl: 00:34


BILD-15 SVEFO SVEFO Östra Svealands Fotoklubbar
Arrangör SVEFO-styrelsen


JURY:
ANNA TÄRNHUVUD och VILHELM STOKSTAD

DELTAGANDE KLUBBAR

Fotoklubb Bilder Fotografer
1 FK Avtrycket 48 6
2 Danderyds Fotoklubb 62 10
3 Enskede Fotoklubb 166 22
4 Enskild medlem 15 2
5 Gävle Fotoklubb 6 1
6 LM Ericssons FK 10 2
7 Stockholms Fotoklubb 108 15
8 Stockholmsbild 29 5
TOTALT 8 444 63

Grupp 1 - Färgbilder (178 deltagande bilder)

Placering Fotograf Klubb Poäng Hedersomnämnande
1 Dick Eriksson Enskede Fotoklubb 16
2 Ninni Andersson Enskede Fotoklubb 14
3 Clas Åberg Stockholms Fotoklubb 13
4 Elizaveta Pronina Stockholms Fotoklubb 12
5 Irina Johansson Stockholms Fotoklubb 11
6 Ninni Andersson Enskede Fotoklubb 10
7 Christina Frid Danderyds Fotoklubb 9
8 Gunnar Ljungqvist Danderyds Fotoklubb 8
9 Ulf Karbin Enskede Fotoklubb 7
10 Fatima Holmgren Stockholms Fotoklubb 6
11 Anders Fredriksson Enskede Fotoklubb 5
12 Carl Blom Enskild medlem 4
13 Sten Edebäck Enskede Fotoklubb 3
14 Ylva Lilliemarck Danderyds Fotoklubb 2
15 Chris Kreimer Stockholms Fotoklubb 1
Sten Edebäck Enskede Fotoklubb +
Kurt Ekh Avtrycket +
Roland Brinkberg Avtrycket +
Carl Blom Enskild medlem +

Grupp 2 - Monokroma bilder (166 deltagande bilder)

Placering Fotograf Klubb Poäng Hedersomnämnande
1 Anders Eriksson Enskede Fotoklubb 16
2 Gunnar Ljungqvist Danderyds Fotoklubb 14
3 K-G Gramén Enskede Fotoklubb 13
4 Ingemar Svensson LM Ericssons FK 12
5 Göran Zebühr Enskede Fotoklubb 11
6 Mats Lönngren Danderyds Fotoklubb 10
7 Ulf Karbin Enskede Fotoklubb 9
8 Märtha Blom Enskild medlem 8
9 Lilian Flack Avtrycket 7
10 Roland Brinkberg Avtrycket 6
11 Britt Rehnfeldt Enskede Fotoklubb 5
12 Fatima Holmgren Stockholms Fotoklubb 4
13 Carl Blom Enskild medlem 3
14 Jan Tengqvist Enskede Fotoklubb 2
15 Irina Johansson Stockholms Fotoklubb 1
Irina Johansson Stockholms Fotoklubb +
Barbro Lindh Avtrycket +
Bengt Håkanson Stockholmsbild +

Grupp 3 - Bilder med tema (100 deltagande bilder)

Placering Fotograf Klubb Poäng Hedersomnämnande
1 Birgitta Bratthall Stockholms Fotoklubb 16
2 Barbro Lindh Avtrycket 14
3 Irina Johansson Stockholms Fotoklubb 13
4 Carl Blom Enskild medlem 12
5 Anders Fredriksson Enskede Fotoklubb 11
6 Anders Fredriksson Enskede Fotoklubb 10
7 Cristian Lintrup Enskede Fotoklubb 9
8 Birgitta Bratthall Stockholms Fotoklubb 8
9 Irina Johansson Stockholms Fotoklubb 7
10 Jan Tengqvist Enskede Fotoklubb 6

RESULTAT FOTOKLUBBAR

Placering Klubb Poäng Hedersomnämnande
1 Enskede Fotoklubb 147 +
2 Stockholms Fotoklubb 92 +
3 Danderyds Fotoklubb 43
4 Avtrycket 27 + + + +
5 Enskild medlem 27 + +
6 LM Ericssons FK 12
7 Stockholmsbild 0 +

RESULTAT FOTOGRAFER

Placering Fotograf Klubb Poäng Hedersomnämnande
1 Irina Johansson Stockholms Fotoklubb 32 + +
2 Anders Fredriksson Enskede Fotoklubb 26
3 Birgitta Bratthall Stockholms Fotoklubb 24
4 Ninni Andersson Enskede Fotoklubb 24
5 Gunnar Ljungqvist Danderyds Fotoklubb 22
6 Carl Blom Enskild medlem 19 + +
7 Dick Eriksson Enskede Fotoklubb 16
8 Anders Eriksson Enskede Fotoklubb 16
9 Ulf Karbin Enskede Fotoklubb 16
10 Barbro Lindh Avtrycket 14 +
11 Clas Åberg Stockholms Fotoklubb 13
12 K-G Gramén Enskede Fotoklubb 13
13 Ingemar Svensson LM Ericssons FK 12
14 Elizaveta Pronina Stockholms Fotoklubb 12
15 Göran Zebühr Enskede Fotoklubb 11
16 Mats Lönngren Danderyds Fotoklubb 10
17 Fatima Holmgren Stockholms Fotoklubb 10
18 Christina Frid Danderyds Fotoklubb 9
19 Cristian Lintrup Enskede Fotoklubb 9
20 Jan Tengqvist Enskede Fotoklubb 8
21 Märtha Blom Enskild medlem 8
22 Lilian Flack Avtrycket 7
23 Roland Brinkberg Avtrycket 6 +
24 Britt Rehnfeldt Enskede Fotoklubb 5
25 Sten Edebäck Enskede Fotoklubb 3 + +
26 Ylva Lilliemarck Danderyds Fotoklubb 2
27 Chris Kreimer Stockholms Fotoklubb 1
28 Kurt Ekh Avtrycket 0 +
29 Bengt Håkanson Stockholmsbild 0 +